Leveluj jeszcze szybciej - poradnik dla początkujących w World of Warcraft

Każdy z nas gdzieś zaczyna. Witamy w Przewodniku dla początkujących Wowhead, pierwszym przystanku w twojej ekscytującej podróży do Azeroth. Dołącz do nas i przejdź przez podstawy World of Warcraft.W tym przewodniku pomożemy ci zacząć grać w grę. Zapoznasz się z walką i zadaniami, jak również z podstawowymi systemami rozgrywki i koncepcjami. Kiedy już stworzysz swoją postać tak jak chcesz, czas wyruszyć do Azeroth! Naciśnij Enter World, aby rozpocząć swoje nowe życie.

Rozpoczęcie gry

Kiedy klikniesz Enter World po raz pierwszy na postaci, zostaniesz uraczony cut-scenką, krótkim filmem z podkładem głosowym ustanawiającym twoje miejsce w Azeroth jako członka wybranej przez ciebie frakcji. Scena przerywana przeniesie kamerę na twoją postać i zakończy się tym, że będziesz stał na pokładzie statku.

Witamy w scenariuszu Exile's Reach. Jest to krótki scenariusz, który wprowadzi Cię w mechanikę gry. Scenariusz Exile's reach wykonuje całkiem dobrą robotę pokazując ci podstawy w miarę upływu czasu, i chociaż ten poradnik obejmuje wiele z tych samych rzeczy, mamy trochę więcej szczegółów. Po pierwsze, trochę podstaw.

Kamera

  • Kamera to twój widok na świat, to co możesz zobaczyć. W World of Warcraft, kamera jest zawsze wyśrodkowana na twojej postaci. Kamerą możesz manipulować na kilka sposobów.
  • Możesz przybliżać lub oddalać obraz za pomocą kółka przewijania myszy.
  • Możesz się rozejrzeć, trzymając lewy przycisk myszy i poruszając myszką. Nie spowoduje to poruszenia postaci.
  • Możesz zmienić swoje oblicze, trzymając prawy przycisk myszy i poruszając myszą po ekranie. To również sprawi, że Twoja postać będzie zwrócona w tym samym kierunku.

Pasek akcji

Na dole ekranu zauważysz pasek otoczony dwoma gryfonami. Jest to Twój pasek akcji. Każda kwadratowa komórka zawiera przycisk pozwalający na użycie umiejętności. Jak widać na poniższym obrazku, na pasku akcji znajdują się obecnie dwie umiejętności. W prawym górnym rogu zajętych komórek znajduje się cyfra. Cyfra ta odpowiada paskowi numerycznemu na klawiaturze. Aby użyć danej Zdolności, możesz albo kliknąć przycisk myszką, albo nacisnąć odpowiedni klawisz numeryczny. Puste komórki nic nie robią, jeśli na nich klikniesz.

Istnieje wiele rzędów komórek, w których można umieszczać przyciski. Na początku nie będziesz ich wszystkich potrzebował, ale strzałki na prawym końcu paska akcji pozwalają na przełączanie się między paskami akcji. Jeśli wiesz, że miałeś na pasku umiejętności, ale ich nie widzisz, mogłeś niechcący zamienić paski. Kliknij strzałki, aby powrócić do Action Baru 1.

Przemieszczanie postaci

Aby poruszać postacią, istnieją dwie możliwości: użycie klawiatury lub myszy.

Korzystając z klawiatury, naciśnij W, aby przejść do przodu, S, aby przejść do tyłu, A, aby obrócić się w lewo lub D, aby obrócić się w prawo. Możesz również użyć klawiszy strzałek, aby wykonać te same ruchy.

Aby skakać, użyj spacji i strafe (poruszaj się w lewo lub w prawo, nadal będąc skierowanym do przodu) za pomocą Q i E.

W przypadku myszy możesz przytrzymać lewy i prawy przycisk myszy, aby przesunąć postać do przodu. Przesunięcie myszy w lewo lub w prawo pozwoli Ci na obrót. Nie możesz poruszać się do tyłu za pomocą myszy, ale możesz obrócić się o kilka kroków i obrócić się z powrotem bardzo szybko, co zwykle służy temu samemu celowi.

Inne postacie

Będziesz widział inne postacie. Niektóre, jak Dawcy zadań, są NPC (Non-Player Characters), postaciami, które nie są kontrolowane przez gracza, ale które są częścią świata. Inni to Gracze, ludzie tacy jak Ty, grający w grę. Zazwyczaj NPC mają swoje imię na zielono nad głową, podczas gdy imiona Graczy są niebieskie. Postacie niezależne zwykle stoją w miejscu lub mają mały obszar, po którym mogą się poruszać. Gracze zazwyczaj siedzą lub stoją AFK (Away From Keyboard) lub biegają po całym obszarze. Przyzwyczaisz się do rozpoznawania, kto jest kim.

Dawcy zadań

Questy to misje i główne źródło doświadczenia w World of Warcraft. Podczas gry wykonasz ich mnóstwo.

Walka

W grze istnieją dwie główne podgrupy klas: Ranged i Melee. Klasy Ranged mogą atakować swoich wrogów z dystansu, podczas gdy melee muszą zbliżyć się do swoich celów. Jeśli więc wybrałeś klasę melee, musisz również zbliżyć się do swojego celu, aby go zaatakować.

W scenariuszu Exile's Reach twoje pierwsze zadanie poprosi cię o poćwiczenie na Combat Dummy. Po prostu podejdź do niego, jeśli jesteś klasą walczącą wręcz (krótki zasięg) lub "w zasięgu", jeśli jesteś klasą dystansową (długi zasięg). Będziesz wiedział, że jesteś wystarczająco blisko, jeśli klikniesz na Combat Dummy, a następnie spojrzysz na swój Action Bar. Jeśli cyfry na przyciskach są czerwone, przesuń się trochę bliżej. Kiedy zmienią się na białe, jesteś w zasięgu.

https://techpolska.pl/jak-zaczac-grac-w-wow-a-wow-poradnik-dla-poczatkujacych/