Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mińsk Mazowiecki

Latawce -  radość, zabawa i piękne widowisko

Dmuchawce, latawce, wiatr. Czy czegoś więcej potrzeba do szczęścia? Puszczanie latawców to świetna zabawa, która sprawia radość dzieciom i dorosłym. Nie wymaga dużych umiejętności, a sprawia wielką frajdę, jest świetnym sposobem na urozmaicenie spaceru, wypadu nad morze czy spędzania wakacyjnego wyjazdu. Potrzebna jest tylko duża przestrzeń, wiatr i latawiec.

Latawce – radość i zabawa

Latawce to szybujące nad głowami konstrukcje, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Powstały w Chinach, a historia ich puszczania sięga kilkuset lat. W Polsce stały się znane w XVII wieku. Mogą mieć przeróżne kształty, przypominać figury geometryczne, rośliny, zwierzęta, postacie. Obecne latawce często mają kształt skrzydeł, mogą przybierać formy skrzynkowe lub saneczkowe. Potrzebna jest również linka, która umożliwia wypuszczenia latawca i sterowanie jego lotem. Najprostsze latawce wykonane są z papieru, który umieszczony jest na specjalnym stelażu. Możemy kupić latawce jednolinkowe, idealne dla najmłodszych oraz dwulinkowe, które wymagają większej wprawy w sterowaniu. Są jeszcze latawce akrobacyjne i trakcyjne, dlatego poznaj ofertę latawców i wybierz model idealny dla siebie. Warunkiem niezbędnym do puszczania latawców jest wiatr. Warto szukać przestrzenie bez drzew, linii wysokiego napięcia i wysokich konstrukcji, dzięki temu latawiec będzie bezpiecznie unosił się na niebie. Proste latawce można również wykonać samodzielnie. To ciekawy pomysł, własnoręcznie wykonany i wysoko unoszący się latawiec, może być powodem do dumy. Puszczanie latawców to przyjemny sposób do zachęcenia najmłodszych do aktywności fizycznej, wyjścia z domu, odłożenia elektronicznych gadżetów. Dodatkowo, puszczanie latawców poprawia koordynację ręka/oko u dzieci oraz zwiększa orientację w przestrzeniMało które dziecko odmówi tej formy spędzania czasu, a bieg z latawcem na świeżym powietrzu poprawi kondycję, wpłynie na samopoczucie i odporność.

Jaki latawce możemy wybrać?

Latawce dostępne w sklepach mają różne rozmiary, kształty, przeznaczone są do puszczania przez dzieci i dorosłych. Główny podział odnosi się do ilości linek. Dostępne są latawce jednolinowe, które są najbardziej proste w obsłudze, mają niską cenę, ale nie nadają się do wykonywania akrobacji. Zazwyczaj mają kształt rombu lub delty, z kolorowym ogonem. Do wykonywania prostych akrobacji nadają się latawce dwulinowe, które są idealne dla dzieci w wieku szkolnym. Ich sterowanie jest nieco trudniejsze, ale zabawa dostarcza dużo frajdy, dzieci mogą być dumne ze swoich osiągnięć. Do trudnych i skompilowanych akrobacji na niebie, nadają się latawce akrobacyjne, które kosztują już dużo więcej, ale zapewniają ogrom zabawy. Niektóre modele latawców są wyposażone w drążek sterownicy, który ułatwia kontrolę nad sprzętem. Bawić latawcami można się cały rok, ale najprzyjemniej jest latem, kiedy można boso biegać po piasku i cieszyć się słońcem. Do zabawy przyda się na pewno czapka z daszkiem, chroniąca przed słońcem, wygodny sportowy strój oraz dobry humor. 

Jak zacząć przygodę z puszczaniem latawców?

Puszczanie latawców nie jest trudne, najprostsze modele przeznaczone są już dla kilkuletnich dzieci, które w ten sposób mogą się bawić i spędzać czas na świeżym powietrzu. Trzeba pamiętać, że na początku latawiec może upadać, dlatego do pierwszych prób warto wybrać tani model, którego zniszczenie nie będzie dużą stratą. Oczywiście maluchy powinny puszczać latawce w towarzystwie dorosłych, którzy pomogą im rozwinąć linkę czy podrzucą latawiec do góry. Aby puścić latawiec, należy ustawić się tyłem do kierunku wiatru, położyć latawiec na ziemi i rozwinąć linkę. Następnie trzeba podrzuć go do góry, podbiec, dzięki temu konstrukcja uchwyci wiatr i uniesie się do góry. Wiatr może się zmieniać, dlatego należy przemieszczać się zgodnie z jego kierunkiem. Po nabraniu wprawy można wykonywać ósemki i inne ewolucje. Dość trudne jest sprowadzenie latawca na ziemię. Aby wylądować, trzeba polecieć na boki i starać się utrzymać latawiec dziobem do góry. Aby złożyć latawiec, trzeba zwinąć linki i włożyć sprzęt do pokrowca, gdzie będzie czekał na kolejne loty. Unoszące się latawce tworzą niezwykłe widowisko, zawsze przyciągają tłumy dzieci, które również chcą spróbować swoich sił w tej zabawie.

Latawce dostępne w Decathlonie 

W dobrych sklepach sportowych m.in. w Decatlonie jest duży wybór latawców, przeznaczonych zarówno dla najmłodszych, jak i starszych amatorów tej zabawy. Małe dziewczynki na pewno będą zachwycone latawcem statycznym MFK 160, który ma kształt pięknego motyla. Jest przeznaczony do nauki puszczania latawca jednolinkowego dla dzieci od 3 lat. Piękny, długi ogon, łatwość w puszczaniu pozwalają odkryć dziecku radość z zabawy. Jest wykonany z płótna, co zapewnia dużą wytrzymałość, lata nawet przy słabym lub niestabilnym wietrze. Dzieci, które chcą nauczyć się sterowania latawcem, mogą wybrać model  sterowany 3D PLANE 180 Aventure, który nauczy w łatwy i zabawny sposób sterowania konstrukcją. Ma kształt samolotu, jego rozpiętość to 142 cm. Sprzedawany jest w pokrowcu, razem z barem do pilotowania i linkami poliestrowymi o długości 25 m. Zaawansowani użytkownicy poszukujący precyzyjnego sprzętu, mogą wybrać latawiec precyzyjny premium 900, który jest idealny do puszczania samemu, w parze lub w drużynie. Został wykonany z rurek węglowych nawijanych, ma sztywny i lekki szkielet, lata przy wietrze od 5 do 35 km/h.

Puszczanie latawców to zabawa, która nigdy nie wyjdzie z mody, zawsze będzie atrakcyjna, wywołująca uśmiech na twarzy. Latawce można kupić już za kilkadziesiąt złotych, dlatego warto bawić się w ten sposób z dziećmi, pokazać im radość płynąca ze wspólnego przebywania i obserwowania unoszących się na niebie konstrukcji. To wspomnienie, które na zawsze pozostanie w sercach naszych milusińskich.