W tych branżach brakuje specjalistów! Wysokie zarobki w stolicy kuszą!

Najwyższe zarobki w kraju, niskie bezrobocie i duża liczba wakatów. Nic dziwnego, że do Warszawy przyjeżdżają poszukujący pracy z całej Polski. W niektórych branżach można naprawdę dużo zarobić. Zdradzamy kilka propozycji.

Ile można zarobić w Warszawie?

Nie jest tajemnicą, że to Warszawa rokrocznie bije rekordy, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń, chociaż coraz mocniej odczuwa na karku oddech Krakowa, w którym zarobki poszybowały w górę. W stolicy średnie miesięczne wynagrodzenie brutto przekracza 7200 zł. Dla porównania średnia krajowa, to „zaledwie” 6600 zł brutto.

Z ofert pracy w Warszawie dostępnych na GoWork wyraźnie wynika, że pracodawcy są świadomi wyższych oczekiwań mieszkańców Warszawy i już na starcie oferują im wyższe wynagrodzenia niż w innych regionach kraju. Do tego dochodzi niskie bezrobocie, które wytworzyło tzw. rynek pracownika. Dziś to pracownicy w dużej mierze dyktują warunki zatrudnienia.

Duże zarobki w branży IT w Warszawie

Stolica kraju jest pierwszym wyborem wielu firm międzynarodowych, jeśli chodzi o otwieranie swoich przedstawicielstw. Nic dziwnego, że w Warszawie jest wyjątkowo dużo siedzib firm krajowych i zagranicznych. Obsłużenie ich na wielu polach to między innymi zadaniem specjalistów z branży IT. Międzynarodowe korporacje poszukują nie tylko programistów i testerów oprogramowania, ale przede wszystkim specjalistów do spraw zabezpieczeń, administratorów systemów, projektantów baz danych, analityków i web deweloperów.

Zarobki w sektorze IT znacząco przekraczają nie tylko średnią krajową, ale i średnią warszawską. Już początkujący w branży mogą liczyć na minimum 5000 zł brutto. Wraz ze wzrostem doświadczenia wynagrodzenia szybko rosną, dochodząc do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Już dziś mówi się, że są porównywalne z wynagrodzeniami na podobnych stanowiskach w niektórych krajach Europy Zachodniej, np. Hiszpanii i Portugalii.

W Warszawie jest praca dla analityków, księgowych i audytorów

Biznes i finanse zawsze idą w parze. Sektor finansowy i sektor usług dla biznesu to ważne gałęzie warszawskiego rynku pracy, niemniej tu także widać liczne braki kadrowe na wielu stanowiskach. Brakuje przede wszystkim samodzielnych księgowych, audytorów i analityków finansowych. Zarobki w tym segmencie są bardzo wysokie, ale i wymagania nie należą do niskich. Niezbędne jest wyższe wykształcenie kierunkowe.

W stolicy brakuje medyków

Chociaż może to wydawać się kiepskim żartem, to w Warszawie brakuje lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Tak duże braki kadrowe zostały bardzo boleśnie obnażone dzięki pandemii. Wolne etaty są nie tylko w szpitalach, ale także w państwowych i prywatnych przychodniach.

Barierą do podjęcia pracy w tym zawodzie jest konieczność posiadania wyższego wykształcenia. Zarobki kształtują się różnie w zależności od doświadczenia, rodzaju zatrudnienia i posiadanych kwalifikacji, jednak nie jest tajemnicą, że mogą osiągać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Warszawa boryka się z brakiem przedstawicieli handlowych

W mieście, w którym intensywnie kwitnie biznes i handel, przedstawiciele handlowi są na wagę złota. Niestety, tych ciągle brakuje. Niemal każda branża poszukuje dobrego handlowca. Tu zarobki są naprawdę wysokie, a próg wejścia do zawodu niski. Tylko niektóre branże, np. medyczna, wymagają wyższego wykształcenia kierunkowego. W większości przypadków wystarcza wykształcenie średnie, wyższe ekonomiczne, menedżerskie lub psychologiczne.

Praca przedstawiciela handlowego jest ciekawa i zapewnia stosunkowo dużo swobody – tu liczą się wyniki, nie przepracowane godziny.

 

Duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych w stolicy

O inwestycjach budowlanych w stolicy mówi się dużo. Jeszcze więcej mówi się o brakach kadrowych na budowach. Tu, podobnie jak w przypadku lekarzy, dużo złego zrobiła pandemia, mocno ograniczając napływ siły roboczej zza wschodniej granicy. Deweloperzy są zmuszeni szukać pracowników na rynkach krajowych. Rozpoczęła się swoista rywalizacja o fachowców, a jej efekt jest dość nieoczekiwany – mocny wzrost wynagrodzeń na budowach.

W Warszawie poszukiwani są przede wszystkim zbrojarze, murarze, betoniarze, tynkarze, cieśle szalunkowi, stolarze, operatorzy maszyn budowlanych, a także pracownicy bez kwalifikacji, zatrudniani jako pomocnicy.