Jaka wiata śmietnikowa – wolnostojąca, przy domu, w ogrodzeniu?

Planując wykonanie wiaty śmietnikowej, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, z jakiego materiału ma być ona wykonana. Nie jest to jednak jedyna ważna kwestia. Również duże znaczenie ma miejsce jej montażu. Gdzie najlepiej umieścić wiatę śmietnikową?

Gdzie można zamontować wiatę śmietnikową?

Wiaty śmietnikowe są obecnie używane w wielu miejscach, między innymi na osiedlach mieszkaniowych oraz przy domach jednorodzinnych.

Gdy zamierza się wykonać wiatę śmietnikową, w takim przypadku trzeba zadecydować, gdzie będzie ona umieszczona. Ma to także związek z jej rodzajem i materiałami, z których jest ona wykonana.

Jaka wiata śmietnikowa przy domu lub przy ogrodzeniu będzie najlepsza? Zobacz różne rodzaje wiat śmietnikowych i najlepsze miejsca do ich montażu.

Wiata śmietnikowa drewniana

Wiata wykonana z drewna, która może mieć też stalową ramę, jest niedroga i estetyczna. Jej największym minusem jest konieczność konserwacji, ponieważ bez niej może ona szybko zacząć niszczeć na skutek kontaktu z czynnikami pogodowymi.

Drewniane wiaty śmietnikowe mają uniwersalne przeznaczenie pod kątem ich miejsca montażu. Mogą być umieszczone przy budynku oraz ustawione jako konstrukcje wolnostojące. Często ustawiane są też przy ogrodzeniu.

Wiata śmietnikowa stalowa

Drugim popularnym typem wiat śmietnikowych jest wiata stalowa. Bazuje ona na stalowej ramie, na której umieszczane są dach oraz ściany w postaci paneli albo blach stalowych, na przykład perforowanych, trapezowych.

Stalowe wiaty również mogą być zamontowane w dowolnym miejscu, na przykład przy ścianie budynku, ogrodzeniu lub jako wolnostojące konstrukcje.

Wiata śmietnikowa murowana

Murowane wiaty są dość drogie w wykonaniu, natomiast bardzo trwałe. Można też dopasować je do otoczenia i dzięki temu mają one estetyczny wygląd.

Bardzo często budowana jest murowana wiata śmietnikowa w ogrodzeniu. Najlepiej zdecydować się na jej wykonanie razem z ogrodzeniem, ponieważ pozwala ona wtedy na zredukowanie kosztów budowy.

Również wiata ta może być wykonana przy budynku, również w połączeniu z innymi konstrukcjami, na przykład drewutnią czy schowkiem.

Jeśli chcesz wybudować wiatę śmietnikową, więcej informacji dotyczących jej realizacji znajdziesz na tej stronie.

Wiata śmietnikowa jest zatem bardzo pomocną konstrukcją, która sprawdzi się zarówno na osiedlu, jak i przy domu jednorodzinnym. Gdy zamierza się jej budowę, warto zawsze zastanowić się nad miejscem jej montażu.