W dniach 5-6 czerwca policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Stołecznej Policji prowadzić będą działania prewencyjno-kontrolne pod kątem bezpieczeństwa motocyklistów na drogach garnizonu stołecznego. Policjanci będą zwracać uwagę na wszelkie przypadki przekraczania dopuszczalnej prędkości jazdy przez motocyklistów, a także pozostałe wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym.

Jazda na tylnym kole, odpowiednia czytelność tablicy rejestracyjnej, czy korzystanie z kasków ochronnych o nieodpowiednich właściwościach technicznych, na pewno zwrócą uwagę policjantów, którzy w tych dniach będą patrolować ulice. Jak zawsze policjanci sprawdzać będą stan techniczny pojazdów, w tym poziom hałasu i oczywiście, jak w każdym przypadku posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami  z grupy jednośladów. Ponad to kontrola stanu trzeźwości, a także badanie na obecność w organizmie środka działającego jak alkohol. Dodatkowo patrole Wydziału Ruchu Drogowego pojawią się częściej w miejscach organizowanych nielegalnie wyścigów ulicznych, a także w miejscach, gdzie dochodzi do nagminnego łamania przepisów prawa.

Analiza stanu bezpieczeństwa prowadzona przez Wydział Ruchu Drogowego wskazuje na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę osób rannych i liczbę wypadków z udziałem kierujących motocyklami na terenie miasta st. Warszawy oraz powiatów ościennych. Tylko w tym roku doszło w sumie do 249 zdarzeń drogowych w których pokrzywdzonymi byli motocykliści. W sumie odnotowano 44 wypadki w których zginęło 6 kierujących, a 40 zostało rannych. Brawura, nadmierna prędkość, czy niezastosowanie szczególnej ostrożności, to także przyczyny wypadków i kolizji w których to motocykliści byli sprawcami. Tylko do końca maja doszło do ponad stu kolizji, zaś w 10 wypadkach śmierć poniosło 2 kierowców jednośladów, a 8 zostało rannych.

Działania będą prowadzone przez całą dobę.

 

Tekst: sierż. Jacek Wiśniewski

Foto: Marek Szałajski