Jak z pomysłem urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Wiosenne i letnie dni sprawiają, że każdy ma ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza po spędzeniu zbyt dużej ilości czasu w domu. Lubimy jeździć na rowerach, biegać po lesie i po prostu obserwować otaczającą nas przyrodę. Coraz częstsza izolacja w domu szczególnie dotyka nasze dzieci. Dlatego warto rozważyć urządzenie placu zabaw w ogrodzie.

Co należy wziąć pod uwagę na samym początku?

Przyjrzyjmy się bliżej preferencjom dziecka. Zastanówmy się, jakie są ich zainteresowania, czy mają pasję do zabawy w dom, wspinania się na drzewa czy gry w piłkę nożną. Słuchaj i obserwuj, czego oczekują, a jeśli to możliwe, realizuj ich marzenia. Urządzenia do zabawy powinny być dostosowane do wieku dziecka.

Place zabaw powinny harmonijnie wkomponować się w ogród i zapewniać cień oraz ochronę przed wiatrem. Zabawa w pełnym słońcu może spowodować oparzenia słoneczne i choroby skóry. Im dalej od ruchliwych ulic i starannie utrzymanych rabat kwiatowych, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na podłoże, którym może być trawa, bowiem amortyzuje nieprzyjemne upadki.

Wybierając sprzęt do zabawy należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Sprawdź, czy każdy element wyposażenia nie ma ostrych krawędzi, wystających śrub lub gwoździ. Huśtawki, domy i drabiny muszą być bezpiecznie zainstalowane do podłoża.

Wyposażenie placu zabaw

Piaskownica

Zabawa w piasku to najczęściej ulubione zajęcie sporej części małych dzieci. Mogą one spędzać godziny budując zamki, wyrabiając ciasta i kopiąc rowy oraz doły. Dostęp do wody z plastikowych wiader, łopatek, foremek, różnych naczyń, a nawet węża ogrodowego może pomóc w zabawie.

Huśtawka ogrodowa

Każde dziecko lubi choć na chwilę pohuśtać się na huśtawce, dlatego staje się ona niezbędnym elementem każdego placu zabaw. Istnieje niezliczona ilość odmian huśtawek, od konstrukcji na drewnianej lub metalowej ramie po najprostszą drewnianą ławkę na linie przymocowanej do grubej gałęzi. Należy pamiętać, że stelaż huśtawki powinien być odpowiednio zamontowany. Dla małych dzieci najbezpieczniejsze modele to te z zamkniętymi koszyczkami, w których dziecko powinno huśtać się pod czujnym okiem osoby dorosłej. Dla starszych osób również coś się znajdzie i warto pomyśleć o tym aby zamontować hamak ogrodowy.

Domek

Posiadanie własnej kryjówki, do której może zapraszać przyjaciół, zbierać skarby, gotować i ukrywać się przed smokami, zapewnia świetną zabawę i pobudza wyobraźnię Twojego dziecka. Może to być chatka, namiot, domek na drzewie, chatka na podwyższeniu, dobrze umiejscowiona pergola, altana – wybór jest szeroki i zależy wyłącznie od upodobań naszego dziecka.

Jeśli w naszym ogrodzie mamy więcej miejsca warto pomyśleć o ustawieniu zjeżdżalni lub niewielkiego basenu.

Wyjątkowe zabawy dla małych sportowców

Jeśli Twoje dziecko jest pełne energii lub ma naturalne zdolności sportowe, warto rozważyć zamontowanie drabinki linowej, liny wiązanej lub mini parku linowego. Możesz także ustawić kosz do gry w koszykówkę, wyznaczyć część trawnika do gry w piłkę nożną lub zawiesić siatkę między drzewami, aby grać w piłkę nożną, badmintona lub frisbee. Pamiętaj, aby zasiać trawnik trwałą trawą sportową.

Przydadzą się także trampoliny i domowe tory przeszkód. Tego typu tory przeszkód sprawiają radość również psom. Wykorzystaj kreatywne pomysły swoich dzieci i zachęć je do wspólnej zabawy . Wspólne planowanie i wdrażanie pomysłów to bardzo zabawne i twórcze zajęcie, które z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym.