Mińsk Mazowiecki w Europe Goes Local - nowe impulsy dla polityki młodzieżowej

W centrum miasta pojawiła się szansa, która może odmienić sposób pracy z młodymi mieszkańcami. Mińsk Mazowiecki został wybrany do prestiżowego programu mentoringowego, dzięki czemu lokalne zespoły zaczynają kształtować zasady przyszłej polityki młodzieżowej. Pierwsze spotkania już odbyły się, a przed miastem konkretne zadania i sieci kontaktów do zbudowania.
- Mińsk Mazowiecki dołącza do grona wybranych samorządów i zaczyna działać
- Praca nad polityką młodzieżową w ramach Europe Goes Local i co to może dać mieszkańcom
Mińsk Mazowiecki dołącza do grona wybranych samorządów i zaczyna działać
Miasto zostało zakwalifikowane jako jeden z 10 samorządów w Polsce do programu Europe Goes Local (EGL). To oznacza dostęp do mentorsko-sieciowych narzędzi wspierających rozwój lokalnej pracy z młodzieżą oraz wymiany doświadczeń z innymi gminami. Według miejskich informacji, już odbyły się pierwsze spotkania zespołu projektowego, podczas których wyznaczono podstawowe cele i ramy planu działania.
W zespole projektowym pracuje mentorka – Agnieszka Maszkowska. Obecny etap to opracowywanie założeń do polityki młodzieżowej, które mają stać się punktem wyjścia do dalszych działań i konsultacji.
Najważniejsze ustalenia i etapy realizacji (w skrócie):
- pierwsze spotkania zespołu projektowego i omówienie planu działania,
- wsparcie mentorki Agnieszki Maszkowskiej,
- prace nad założeniami do lokalnej polityki młodzieżowej,
- powiązanie działań z platformą Erasmus+ i wymianą doświadczeń w ramach EGL.
Praca nad polityką młodzieżową w ramach Europe Goes Local i co to może dać mieszkańcom
Europe Goes Local opisuje siebie jako platformę współpracy na rzecz podnoszenia jakości lokalnej pracy z młodzieżą – przez rzecznictwo, wymianę wiedzy, wzajemne uczenie się i sieciowanie. Dla Mińska Mazowieckiego oznacza to nie tylko dostęp do know‑how i dobrych praktyk, lecz także możliwość przygotowania lokalnych rozwiązań odpowiadających rzeczywistym potrzebom młodych ludzi.
W praktyce można oczekiwać:
- większej koordynacji działań między szkołami, organizacjami pozarządowymi i urzędem,
- warsztatów i spotkań opartych na wymianie doświadczeń z innymi samorządami,
- przełożenia założeń polityki młodzieżowej na konkretne programy i inicjatywy angażujące młodzież.
Urząd Miasta informuje, że kolejne kroki obejmą dalsze spotkania projektowe i prace konsultacyjne. Dla mieszkańców to dobry moment, by śledzić ogłoszenia miejskie i brać udział w planowanych konsultacjach – to szansa, by wpłynąć na kształt lokalnych działań skierowanych do młodzieży.
na podstawie: UM Mińsk Mazowiecki.
Autor: krystian

