Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mińsk Mazowiecki

Coraz częściej mówi się o skuteczności diety ketogenicznej. Czy rzeczywiście pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów? Na czym właściwie polega dieta ketogeniczna oraz dla kogo będzie stanowić najlepsze rozwiązanie? 

Nie ma innego takiego tematu, który od dziesiątek lat nie schodziłby z ust ludzi na całym świecie. Mowa tu oczywiście o diecie. Pojęcie to jest chyba znane wszystkim. W końcu każdy z nas chce móc pochwalić się zdrową i szczupłą sylwetką. Odpowiednio dopasowany sposób żywienia nie tylko umożliwia zachowanie pięknej figury, ale i sprawia, że nasza cera jest piękna i promienna, a włosy i paznokcie mocne i błyszczące. W ostatnim czasie jedną z najczęściej polecanych i stosowanych, jest dieta ketogeniczna. Osoby zmagające się z nadmiarem tkanki tłuszczowej zachwalają jej świetne działanie. Sprawdźmy jednak, czy rzeczywiście jest to skuteczny sposób na utratę zbędnych kilogramów. 

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Innowacyjne działanie diety ketogenicznej opiera się przede wszystkim na procesie, jakim jest ketoza. Zachodzi on wewnątrz naszego organizmu podczas minimalizacji ilości spożywanych węglowodanów. Polega na produkcji ketonów, czyli związków będących zasilaczem dla naszych układów wewnętrznych. Dzięki temu organizm pobiera niezbędną energię bezpośrednio ze zgromadzonych zapasów tłuszczowych. Brzmi nieco tajemniczo, lecz w rzeczywistości, jest to bardzo proste. Dieta ketogeniczna to po prostu sposób odżywiania, w którym spożywamy minimalne ilości cukrów, natomiast dzienny jadłospis opieramy przede wszystkim na tłuszczach oraz w mniejszym stopniu na białkach. 

Dieta ketogeniczna — dla kogo? 

Dieta ketogeniczna doskonale sprawdzi się u większości ludzi. To świetny sposób odżywiania przede wszystkim dla osób, które chcą zminimalizować spożycie węglowodanów. Tym samym jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają dobrze zbilansowanej diety bezglutenowej. Oczywiście tak jak w przypadku każdej innej diety, ketogeniczna może okazać się nieodpowiednia dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami. Przed zastosowaniem jej należy zgłosić się do specjalisty przede wszystkim w przypadku chorób takich jak cukrzyca, czy nadciśnienie. 

Stan ketozy — jak sprawdzić?

Ketoza to proces, którego zajście jest niezbędne, by dieta ketogeniczna była skuteczna. Skąd właściwie mamy wiedzieć, że nasz organizm zaczął czerpać energię z tkanki tłuszczowej? Na szczęście jest kilka prostych sposobów umożliwiających weryfikację. Warto zwrócić uwagę na oznaki fizyczne, takie jak suchość w ustach, zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, czy zmniejszenie uczucia głodu. Jeśli chcemy mieć jednak stuprocentową pewność, możemy skorzystać także z profesjonalnych metod. Najdokładniejszy wynik uzyskamy przy użyciu miernika poziomu ketonów we krwi. 

Zasady diety ketogenicznej