Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Mińsk Mazowiecki

 Ilość wody potrzebnej do podlewania trawnika

Podlewanie trawnika jest bardzo ważne zarówno w przypadku, kiedy decydujesz się na nowy trawnik, jak i również, kiedy pielęgnujesz ten, który już istnieje. W dużej mierze od tego zależy, w jakiej kondycji będzie trawnik. Poniżej więc znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak powinno być wykonywane podlewanie trawnika.

Ilość wody potrzebnej do podlewania trawnika

Jak już wiecie, podlewanie trawy to bardzo ważny zabieg, który ma wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz trawnik. Dlatego przed przystąpieniem do jego podlewania powinniśmy wiedzieć, jak i ile podlewać trawnik. Jeżeli będziemy to robić źle, możemy go narazić na wyschnięcie na słońcu bądź zgnicie.

Jeżeli chodzi o to, ile powinniśmy podlewać trawnik, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Proces ten jest zależny od tego, jaka jest pora roku, jaka jest temperatura, kiedy były ostatnie opady deszczu i jak bardzo intensywne one były. Musimy wziąć pod uwagę również to, czy trawnik jest ocieniony, czy może jest na słońcu. Jest to więc kwestia indywidualna i warto wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę.

Jeżeli nie masz żadnego pojęcia na temat podlewania roślin, możesz przyjąć pewne normy, które powinny się sprawdzić. Jeżeli podlewasz swój trawnik w okolicach sierpnia, kiedy temperatura jest wysoka, a opadów jest mało, powinieneś zużyć nawet 5 litrów wody na 1 metr kwadratowy. Dotyczy to gleby przepuszczalnej. Jeżeli mamy do czynienia z glebą gliniastą, wystarczą nam 3 litry. Podlewanie nowych trawników, jak i również tych starszych powinno być dość częste i obfite. Podczas upałów pamiętajmy o tym, żeby trawnik podlewać codziennie. Przy normalnej pogodzie możemy się zdecydować na podlewanie trawy 2-3 razy w tygodniu. Należy jednak unikać nadmiernej ilości wody, ponieważ w ten sposób mogą do naszego trawnika zagościć choroby grzybowe.

Kiedy podlewać trawnik?

Podczas planowania podlewania naszego trawnika powinniśmy również wziąć pod uwagę porę dnia. Jest to kluczowe, ponieważ przez źle dobrany moment możemy narazić naszą trawę na poparzenia.

Jeżeli chcemy się zdecydować na żywozieloną trawą, która będzie wizytówką naszego ogrodu, powinniśmy ją podlewać wczesnym rankiem. Jest to odpowiedni moment ze względu na to, że dopiero wstaje słońce, więc woda zdąrzy przejść do korzeni trawy. Decydując się na późniejszą porę, możemy sprawić, że liście trawy będą poparzone.

Można również zdecydować się na podlewanie trawnika wieczorem. To rozwiązanie cieszy się dużym uznaniem. Możemy jednak spowodować tym obciążenie korzeni trawy. Dlatego jeśli decydujemy się na tą porę, powinniśmy wybrać delikatne zraszanie. W ten sposób zapewnimy bezpieczne podlewanie naszej trawy.

Automatyczne nawadnianie trawnika

Sprawdzając ofertę sklepów ogrodniczych możemy zauważyć, że oferują one systemy nawadniania ogrodu, które są wyposażone w sterownik nawadniania. Z pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają dużo czasu na ręczne podlewanie roślin lub dla tych, którzy rzadko bywają w domu. Takie systemy świetnie sobie radzą z podlewaniem trawnika, bez różnicy na jego wielkość. Warto jednak dobrać odpowiedni system nawadniania, aby był on w stanie podlać całą powierzchnię, która jest zarośnięta trawą.

Zdecydowanie można powiedzieć, że system jest o wiele wygodniejszym rozwiązaniem niż standardowe podlewanie trawy. Nie wymaga on od nas żadnego wysiłku, a dzięki sterownikowi możemy dobrać odpowiednią porę na nawadnianie oraz ilość wykorzystywanej wody.