Wczoraj, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cisiu odbył się egzamin na kartę rowerową. W wydarzeniu uczestniczyli policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim. Wszyscy czwartoklasiści ukończyli egzamin pozytywnie i już niedługo wyruszą na rowerowe wycieczki.

Policjanci w trakcie trwania roku szkolnego przeprowadzają w szkołach liczne profilaktyki, podczas których rozmawiają z uczniami o szeroko rozumianym pojęciu bezpieczeństwa. Jedną z poruszanych tematyk jest bezpieczeństwo i przepisy ruchu drogowego. 
Wiosną mundurowi sprawdzają zdobytą wiedzę uczniów w zakresie tych przepisów, uczestnicząc w egzaminach na pierwsze prawo jazdy, czyli kartę rowerową. 

17 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cisiu odbył się praktyczny egzamin na kartę rowerową, do którego przystapiło 33 czwartoklasistów. Wszyscy egzamin na swoje pierwsze "prawo jazdy" ukończyli pozytywnie.

Głównym założeniem działań Policji przy egzaminach praktycznych na kartę rowerową jest propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży. Wydawanie karty rowerowej jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu „prawo jazdy”.

Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież od 10 do 18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych. Obok odpowiedniego wyposażenia roweru (światła, odblaski, sprawne hamulce) jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze.

Przed wszystkimi uczniami z Cisia, którzy pomyślnie ukończyli wczorajszy egzamin czeka wiele wspaniałych wycieczek rowerowych. 

sierż. szt. Elzbieta Zagórska